ETR

Innen: IKM
Jump to navigation Jump to search
Az ETR működés közben
Semmi gond, csak a vizsgáimat akartam felvenni

ETR, avagy Egységes Tanulmányi Rendszer. Illetve más néven: Egyetemi Tanulók Rémálma. A Neptunhoz hasonló jóság, mely horrorként sokkolja az újonnan felvett továbbtanulni vágyó kocsmatöltelélkeket. Habár mára már valamennyire kivakarodott, de azért még mindig okoz meglepetésket a vizsgára bejutni vágyó egyedeknek.

Ugyanis, ha azt hiszed, a vizsgák nehezek lesznek, nagyot tévedsz. A vizsgaidőszak igazi kihívása maga a vizsgára jelentkezés, melyet az ETR-ben bonyolítanak le egy szerencsejáték keretében, melyben kizárólag véletlenfaktorok játszanak közre. Eleinte ez persze nem jó móka egy elsősnek, de mindenki más jól szórakozik rajta.

Az ETR működési elve

Az ETR üzemeltetői vicces fiúk/lányok voltak, mert a rendszert úgy építették fel, hogy ha egy bizonyos létszámú elsőéves jelentkezik be és próbál vizsgát felvenni, akkor egyszerűen lebassza azokat, akik ezen limiten kívülre esnek.

Ez persze sokak szerint bosszantó, pedig csak a kurzusfelvétel unalmát hivatott feldobni. Hiszen mennyivel izgalmasabb már, hogy ha rákattintasz egy tárgyra a listában, akkor nem a sablon "felvéve" szöveget kapod, hanem benne van a lehetősége annak is, hogy esetleg egy "az ETR túlterhelt, GTFO" ablak fogad. Ebbe is beépítettek egy figyelőt, ami csak és kizárólag az elsőéveseknek adja meg ezt az élményt, hogy jól felbasszák az agyukat egy maradandó örömteli tapasztalattal gazdagítsák őket már az első félévben, így motiválva a hallgatót a továbbtanulásra.

Az ETR egyébként egy nagyon stabil és működőképes rendszer. Szorgalmi időszakban, vagyis vizsgaidőszak és kurzusfelvétel között teljesen jól működik. Mindenki kedve szerint léphet ki-be, tehát egy végtelenül unalmas és színtelen-szagatalan időszak ez az üzemeltetők szempontjából. De legalább erre hivatkozva mondhatják az elégedetlenkedőknek, hogy "de bazmeg, nézd már meg, hogy tök jó az etéer és semmi baja nincsen, há' vagy fel se próbáltál lépni szorgalmi időszakban, szégyelld magad, pedig akkor is figyelemmel kell kísérni, mert kurva hasznos információkat közölnek ott, bizony ám!".

Tehát, aki azt mondja, hogy az ETR nem stabil, az vagy hazudik, vagy szemét iskolakerülő, mert csak vizsgaidőszakban fossa fel magát oda, addig a tájékára sem néz. Hát milyen már...

Az ETR szorgalmi időszakban

Az egyszeri elsőéves a sok faszszívás móka és kacagás után végre nyugodtan hátradőlhet és rendesen bejárhat kurzusaira mehet a csoporttársaival inni esténként, illetve a vizsgaidőszak anal fistingje után végre felüldülten zárja be az ETR lapját, és konstatálja: nem kell ide felnzéni legalább vizsgaidőszakig.

Persze a tanulmányi előadók még beiratkozáson elpofázzák, hogy de igen is kell nézni az ETR-t vizsgaidőszakon túl is, mert bizony ott hangzanak el nagyon fontos információk a kurzusokkal kapcsolatban, s az egységes tanulmányi rendszer használata létszükséglet a kurzusok sikeres teljesítéséhez. Persze ennek súlyát senki sem fogja fel, pedig tényleg kurva hasznos infokat raknak fel oda, bizony ám.

Gyakori például, hogy valami konferenciáról kapunk értesítést, mely az albán hörcsögökről készült dokumentumfilmek létmódjáról folytat diskurzust. De sokszor robban arcunkba valamilyen maraton, vagy sportesemény hirdetése is: gyertek gyerekek, fussunk együtt a holokauszt több, mint 9000000000000000 áldozatáért.

Illetve ellátogathatunk az egyes fórumokra is, ahol bizony valóban fajsúlyos, a diákok sorsát eldöntő dolgokról folyik a szócsata. Rendkívül gyakori és nagy horderejű kérdés, hogy a legközelebbi ERASMUS-ra mekkora péniszmérettől kezdődően lehet jelentkezni.

Tehát tényleg érdemes látogatni az ETR-t vizsgaidőszakon kívül is. Már csak azért is, mert ilyenkor legalább unalmasan működőképes és stabil.

Kurzusfórumok

A kurzusfórumok külön kiemelést érdemelnek, mert, ha az általános fórumokon nagyon hasznos információk hangzanak el, akkor ezeken aztán abszolút mérvadó viták folynak. Átlagos kérdés a "miért járok erre a kurzusra, meg egyáltalán hogy a faszomba kerül ez ide a tanegységlistámba, talán be voltam baszva, vagy haverok vicceltek csak meg vele?". De gyakran előfordul a rendkívül konstruktív "mi volt az előző órán, sajnos lusta voltam felkelni bazmeg fontos családi ügyek miatt nem tudtam jelen lenni, s nem mellesleg valaki jegyzettel is megdobhatna" kérdés is.

Persze a kurzusfórumok aktivitása és fontossága vizsgaidőszakban éri el tetőpontját, hiszen a szorgalmasan tanuló diákok nagy része bizony ilyenkor jön rá, hogy bár szorgalmasan tanult (értsd: tanulmányozta az adott város kocsmáiban felszolgált italok alkoholszázalékát), de valamilyen okból kifolyólag nincs jegyzete, pont arra a kurzusra. Ejj.

PROTIPP: Ha esetleg a kérésed süket fülekre talál, érdemes a következő taktikát fontolóra venned, ha akarsz valami jegyzetféleséget (amit amúgy úgysem fogsz használni, hiszen egész vizsgaidőszakban a könyvtárban alszol):

  • -felteszed a kérdést
  • -vársz 2 órát
  • -megint felteszed
  • -félóránként bemásolod ugyanazt az üzenetet
  • -mikor esetleg valaki ezt szóvá teszi, elküldöd a kurva anyjába, amiért ilyen szívtelen köcsög, hogy nem képes jegyzetet adni, pedig biztos bejárt, meg amúgy is szar ez az egész rendszer, köcsög a tanár, az oktatási miniszter, a gyurcsány, meg mindenki.
  • -ezután lehet, valaki megsajnál.

(Lányoknál e taktika jobban bejön. Tehát esetleg érdemes magad nőnek kiadni, habár ne feledd: a nevedet látják!)

A kurzusfórumok mellesleg szaftos viták színterei is. Főleg a sok szűzkurva szeret egymásba kötni ezeken, akik feltűnési viszketegségben szenvednek, illetve amúgy is hisztisek. Némelyik csak a balhét keresi, mert esetleg éppen nincs, aki dugja őt, így valamivel fel kell magát izgatnia. Ezért félreért szavakat, esetleg belemagyaráz dolgokat, és veszekedést provokál. Ilyenkor persze a többiek mehetnek oda telepofával röhögni közönségnek, és konstatálhatják, hogy ez az ETR nem is annyira fos, mert nézd már, milyen kurva jól szórakozunk, ingyen tragikomédia és még a puccos öregasszonyokat sem kell elviselni. Jobb, mint a színház.

Részlet egy drámából:

  • 1. csaj: "/A könyv címe állt itt/.

Már csak ez hiányzik a kötelezők közül. Valaki nem tudná elküldeni nekem? Vagy csak egy linket, hogy hol találom meg... Légyszi..."

  • 2. csaj: "A (...)-ban jelent meg (ld. kötelezők között), keress rá a neten, elvileg fenn vannak régebbi számaik."
  • 1. csaj: "Ott már kerestem, de nem találaltam. Ezért is kértem a linket"
  • 2. csaj: "Ha beírod a google-be, az elsők között kiadja, csak egy kicsit kell keresni..."
  • 1. csaj: "nagyon kedves..."
  • 2. csaj: "Bocs, hogy segítettem. Mások még erre sem méltattak."
  • 1. csaj: "Tényleg köszönöm, csak azt nem tudom megérteni, miért kell ezt ilyen lekezelően. De biztos én vagyok túl érzékeny, meg hálátlan :s"

PROTIPP: Az ilyen veszekedésekkel, megjegyzésekkel amúgy érdemes vigyázni, mert nagy epic failekhez vezethetnek. Ugyanis az egyszeri diák azt hiszi, a tanárok túl elfoglaltak ahhoz, hogy ilyen picsaságokkal törődjenek, mint a Kurzusfórumok figyelése. Gondolnánk, ők eddig nem ereszkednek le, meg amúgy is az Olympuson laknak. Nos, ez nem így van. A tanárok figyelik a fórumot! Mi sem jobb bizonyíték erre, mint a következő diskurzus:

  • Diák: "Előző félévben a (...) kurzusra jártam és ott a (...)-be nem igazán kérdezett bele, illetve ha mégis, akkor is arra, amit órán mondott róluk. Én úgy tudom, nem is igen tudja, mik voltak (...) (Előző félévben legalábbis biztos nem tudta, mivel a (...)-nek alig volt közük ahhoz, amikről órán beszélt. Ez most jelen esetben szerencsére nem így van, de tartok tőle, ez csupán a véletlen műve.) Vizsga négy féloldalas esszéből állt az órán elhangzottakból. (És csendben jegyzem meg, bár nem kívánlak lustaságra sarkallni titeket, hogy az olvasmányok is inkább ajánlottak. Amit viszont igen erősen javallott elolvasni, a saját könyve a Tanár Úrnak. Sokat segíthet, pláne, ha valaki nem jegyzetelt, megaztán egyébként is jó:P)"
  • A tanár: "A félreértések elkerülése végett: a kötelező olvasmányok kötelezőek, és nem ajánlottak. Ezek közül egyik mű sem élvez elsőbbséget. Az idei vizsga nem esszé, hanem teszt lesz az óra anyagára, az olvasmányokra és a kötelezőkre épülve."

EPIC.

A kurzusfelvétel

Az egyetemi/főiskolai élet egyik legfontosabb része a kurzusfelvétel. Ilyenkor dől el, milyen színvonalas előadásokra/gyakorlatokra fogsz bejárni mikor fogsz haverokkal napközben is elmenni valami füstös helyre.

Az előadásokkal sokszor nincs baj, habár tömeghelyeken azokon is limit van. A szemináriumok viszont egyaránt mókásak mindenütt. Ugyanis ezekre nem lehet ám bejutni csak úgy, minthogy létszámkorlátosak. Hogy a korlát minek köszönhető? Egyes tanárok szerint a teremkapacitás végessége (ami érdekes annak fényében, hogy mindig van az egyetemen legalább 2-3 nagyelőadó üresen) az oka, de mi jól tudjuk, hogy ez nem igaz. Hiszen nincs is annál nagyobb szórakozása annak, aki figyelemmel követi a tárgyfelvételi procedúrát, mint látni, hogy valaki egy életbevágóan fontos gyakorlatra nem jutott be. Első éveseknél ezt is külön algoritmus számolja. Ha ugyanis elsős kattint rá egy még több, mint 10 férőhelyes kurzusra, akkor aktiválódik, és gyorsan megnöveli a létszámot, így "betelt" lesz, a szerencsétlen frissen felvett pedig billentyűzetet törhet vagy mehet emozni, ereit felvágni, kapálni stb.

Egyes helyeken bevezették a rangsorolásos felvételt, mely arra hivatott, hogy növelje a "fun-o-meter" szintjét. Ez ugyanis már teljesen a véletlenre alapoz. Menete:

  • -az elsős diák nagy nehezen bejut az ETR-be, vagy 46743643 "időtúllépés" után;
  • -már eldöntötte magában, hogy ő bizony sehova nem jut be, mert ez a gecy rendszer kicseszett vele, és már biztos elfoglalták a helyét;
  • -tele is van minden, mint a budapestiek fasza a BKV-val, ám megakad a szeme a létszámon: "96/10"
  • -"Hmmm, ez meg hogy a faszomba lehet? Feljelentkezek már, micsoda poén, biztos bugzik az ETR"
  • -sikerül is neki
  • -már kezd örülni, hogy lehet, eltörölték a létszámkorlátot
  • -tárgyfelvétel végén kap egy e-mailt: "GTFO".

Az üzemeltetők szerint ez nem igazságtalan, mert figyelembe veszi a jelentkező évfolyamát, átlagát, vezetői engedély évszámát, életkort, IQ-szintet, péniszméretét/mellbőséget stb., és ezek alapján számolja ki a "rangot", ám ezt sok végzős nem így látja, akit utolsó elvégzendő tárgyáról baszott le éppen a kedves algoritmus. Hiszen meg van mindenem, már majdnem végeztem, meg színötös vagyok mindenből, akkor mi a kurva anyátokér' nem jutottam be? Válasz: biztos nem elég hosszú a farkad, fiam!

S mindig nekik van igazuk. Perszehogy.