Buddhizmus

Innen: IKM
A lap korábbi változatát látod, amilyen Sedthh (vitalap) 2009. november 28., 23:57-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „be lesz fejezve holnap, de írhattok is hozzá {{csonk}} A buddhizmusról, nyugati világunkban rengeteg tévhit él. Egyik közülük, hogy csak akkor minősül vallásn…”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Jump to navigation Jump to search

be lesz fejezve holnap, de írhattok is hozzá

ez a cikk még csoNk és példáúl bővíthetnéd


A buddhizmusról, nyugati világunkban rengeteg tévhit él. Egyik közülük, hogy csak akkor minősül vallásnak, ha az APEH kérdi, másik, hogy a karmának köze sincs Earl Hickey bajuszos balfaszkodásához. Nem térítő vallás, és a szerzetesek nem fenyegetnek meg, hogy a pokol kényköves bugyraiban fogsz örökké égni, ha nem hiszel nekik és nem írod rá adód 1%-át a templomukra, mert ez egyszerűen paraszt dolog.

PROTIP: a Dalai Láma az egyetlen vallási vezető, akit nem kell golyóálló autóban cipelni svájci testőrökkel, hogy ne öljék meg.

Buddhizmus itthon

Itthon is egyre terjedőben van a buddhizmus, nem ritka például, hogy az utcán valaki Lada Samsara-ból nyomja hangosan a Bodhi Gusztit. Szerencsére nem kell embernek lenni ahhoz, hogy valaki elérje a nirvánát, sőt még a rovarok is képesek rá! Azokat a legyeket, akik megvilágosodtak, szentjánosbogarak hívják, a kutyákat pedig Bodri-szatvának. Mivel dhammát elmagyarázni valakinek a legnagyobb ajándék amit adhatunk, ezért idén karácsonykor már nagyon kevés magyar fog pénzért ajándékot venni.

PROTIP: nemrég voltam egy kiváló teaházban Budapesten, ahol egy kisebb tibeti szentély volt a dekoráció. Alatta a következő vendégcsalogató szöveg volt olvasható: "A legfinomabb teákat a szerzetesek Buddha istenségnek szokták feláldozni, ehhez hasonló teák pedig nálunk is kaphatóak!" Ezzel csak az a gond, hogy Buddha nem volt isten, a szerzetesek nem áldoznak és Tibetben nem terem meg a tea. És amúgy is a VII-ik kerületben van az üzlet.

Ajahn Brahmavamso

Ácsán Brahm jelenleg a déli félteke buddhista pápája, aki Angliában elméleti fizikusnak tanult, majd diplomája megszerzése után inkább elment egy őserdőbe maláriát kapni és megvilágosodni. Útja Tájföldre vitte, ahol Ácsán Chah alatt tanult a Théraváda erdei irányzatban. Később elhívták Ausztráliába, hogy segítsen megépíteni egy buddhista központot. A központot stílusosan Perth város leglepusztultabb bűnözőnegyedében építették meg, ami azóta már Perth leggazdagabb városrészévé értékelődött fel, mivel évek óta nem követtek el komolyabb bűncselekményt.

Ácsán Brahm idővel a központ vezetőjévé vált és az év 9 hónapjában folyamatosan dhamma beszédeket tart vagy utazik. A maradék 3 hónapban folyamatosan meditál a barlangjában. Brahm úgy döntött, hogy az alapvető tanokat, ahelyett, hogy szó szerint szájba rágatná, inkább a modern társadalom számára érthető formába ölti és direkt mindennapos emberi problémákat céloz meg.

Ácsán Brahm pár érdekes szokása:

  • A Buddhizmusban bármiből lehet viccet csinálni, még a Buddháról magáról is. Ezért ő viccet csinál belőle.
  • Temetéseken is vicceket mond, amiért már nem tudja teljesíteni a temetési ceremóniákra történő felkéréseket.
  • Világjárványok idején több ezres konferenciákat szervez.
  • Mivel elméleti fizikát tanult, ezért előszeretettel beszélget egyetemi tanárokkal és tudósokkal, akiket azzal büntet, hogy befejezi az elkezdett mondataikat, majd elmondja, hogy valójában ezt a fizikai egyenletet már 2500 éve is leírták, de azért jó, hogy már ők is rájöttek.
  • Olyan embereket gyógyít a történeteivel, akikről a pszichiáterek már lemondtak.
  • Olyan cégek hívják meg beszédet tartani, amiknek a munkájáról még életében nem hallott és a szakmát még soha nem végezte. Ezután általában publikálják a beszédet, amiben mint szakértő tüntetik fel.

A könyve amiről folyton beszél, jelképes összegért megvásárolható angolul és készül magyarul is a fordítása.